Meranie hluku vo vonkajších priestoroch
(záujmové územia v príslušnej kategorizácii - rekreačné územie, obytné územie, územia okolo cestných komunikácií a železničných dráh, priemyselné parky a územia atď. ...)
Meranie hluku z malých prevádzok
Priame meranie hladiny hluku z menších technických zariadení alebo z užívania prevádzky býva najčastejšie požadované ku kolaudácii , alebo zmene užívania. Referenčné body sa volia v najbližšie ležiacom chránenom vonkajšom, alebo vnútornom prostredí, resp. vo vnútri areálu prevádzky. V dobe merania je prevádzaná spektrálna analýza hluku a záznam parametrov k overeniu fyzikálnych vlastností hluku, ktoré sú uvádzané v protokoloch o meraní.
Meranie hluku z priemyselných celkov
Priame meranie hluku z prevádzky priemyselných celkov. Je nutné ho prevádzať za presne stanovených klimatických podmienok, ideálne je viacnásobné opakované meranie v jednom bode. Referenčné body sa volia v najbližšie ležiacom chránenom vonkajšom, alebo vnútornom prostredí, resp. vo vnútri areálu prevádzky. V dobe merania je prevádzaná spektrálna analýza hluku a záznam parametrov k overeniu fyzikálnych vlastností hluku, ktoré sú uvádzané v protokoloch o meraní. Meranie možno použiť pri návrhoch protihlukových opatrení alebo pre následné spracovanie hlukových máp.
Meranie hluku z pozemnej dopravy
Meranie hluku z prevádzky vozidiel po pozemných komunikáciách, súčasťou môže byť aj sčítanie dopravy na sledovaných úsekoch. Meranie musí byť realizované počas pracovných dní za prípustných klimatických podmienok a prípustnom stave cestnej komunikácie. V dobe merania je realizovaný záznam časového priebehu všetkých sledovaných deskriptorov a klimatických podmienok. Meranie možno použiť pri návrhoch protihlukových opatrení alebo pre následné spracovanie hlukových máp.
Meranie hluku zo železničnej dopravy
Meranie hluku z prevádzky po železnici, súčasťou môže byť aj sčítanie dopravy na sledovaných úsekoch. Meranie musí byť realizované počas pracovných dní za prípustných klimatických podmienok a prípustnom stave koľajovej dráhy. V dobe merania je realizovaný záznam časového priebehu všetkých sledovaných deskriptorov a klimatických podmienok. Meranie možno použiť pri návrhoch protihlukových opatrení alebo pre následné spracovanie hlukových máp.
Meranie hluku zo strelníc
Meranie a hodnotenie expozície vysokoimpulzného hluku z výkonu streľby. Stanovenie posudzovaných hodnôt z hladín akustického tlaku hlukových udalostí jednotlivých odpočtov a ich početnosti počas referenčného časového intervalu.
Meranie hluku v chránených vnútorných priestoroch stavieb
( obytné miestnosti, nemocničné miestnosti, miestnosti pre styk s verejnosťou, učebne, konferenčné miestnosti, škôlky, školy , jasle atď. ... )
Meranie hluku v budovách, technické meranie hluku
( velíny, priemyselné haly, energetické centrá, hudobná produkcia atď. ... )
- meranie maximálnych a ekvivalentných hladín akustického tlaku A od zdrojov hluku umiestnených v domoch (vzduchotechnické a klimatizačné jednotky, výťahy, hudobná produkcia, tepelné čerpadlá, kotolne, výmenníkové stanice, garážové brány, dieselagregáty atď. ...)
- meranie ekvivalentných hladín akustického tlaku A vo vnútri budov od zdrojov umiestnených mimo domov (hluk z priemyselných prevádzok, hluk z dopravy, hluk zo stavebnej činnosti atď. ...)
- meranie akustického tlaku Lt v 1/3 oktávových pásmach o strednej frekvencii pásiem 6,3 Hz až 20,0 kHz, posúdenie výskytu diskrétnych nešpecifických zložiek hluku (napr. "tónový hluk", "impulzný hluk"), posúdenie nepriaznivých účinkov nízkofrekvenčného hluku
- posúdenie časovej dynamiky, posúdenie fyzikálneho charakteru hluku
Súlad s metódou
- STN ISO 1996-2 : Opis, meranie a posudzovanie hluku vo vonkajšom prostredí. Časť 2: Určovanie hladín hluku
- ŠPP 004 Štandardný pracovný postup : Meranie a posudzovanie imisií hluku vo vnútornom prostredí budov
- ŠPP 003-1 Štandardný pracovný postup : Meranie imisií hluku v životnom prostredí
- Evrópska smernica č. 49/2002/EC : Posudzovanie a riadenie environmentálneho hluku